poniedziałek, 31 grudnia 2012

Jak dobrać sprzęt snowboardowy - vademecum

Jeśli szukasz sprzętu do jazdy na snowboardzie, znaczy to, niewątpliwie, że masz już za sobą pierwsze szlify na stoku. Pewnie wiesz, że właśnie nadszedł czas, by wybrać deskę. Żeby to zrobić dobrze, należy się dokładnie zważyć i zmierzyć, wraz z ubraniem i butami, a następnie sprawdzić jak opisana jest deska. Jej długość, pomimo obiegowych opinii, wcale nie zależy tylko od wzrostu użytkownika, ale od jego wagi i umiejętności . Kiedy już znajdziesz deskę, która wyda ci się odpowiednia, upewnij się, że jej długość w miarę koresponduje z odległością od twoich ramion, aż do podbródka. Jeśli tak, właśnie tę deskę powinieneś mieć.
Początkujący powinni pamiętać, że najlepsze deski dla nich, to te szersze i raczej krótkie, co pozwala łatwiej zachować stabilność.

Jeśli chodzi o szerokość deski, to zazwyczaj podaje ją się w centymetrach lub milimetrach i mierzy w jej najwęższym miejscu (potocznie zwanym talią) oraz na przedzie i samym końcu (tak zwanym tailu). Największą zaletą szerokich desek jest osiąganie przez nie mniejszych prędkości, stabilność i większe możliwości poruszania się po głębokim śniegu. Właściwie, poleca się je nie tylko początkującym, ale też użytkownikom, którzy mają większe gabaryty. Dla kobiet produkuje się oddzielne modele, sporo węższe i dużo lżejsze.

Podczas rozważań, dotyczących tego, jak dobrać sprzętsnowboardowy, nie można nie wspomnieć butach, które – razem z wiązaniami – tworzą zintegrowany system, pozwalający utrzymać kontrolę nad deską. Miękkie i wygodne, zapewnią ci swobodę i komfort ruchów.  Standardowo, buty snowboardowe składają się z :

- buta wewnętrznego, wiązanego oddzielnie, który utrzymuje ciepło i chroni stopę przed urazami.

- Buta zewnętrznego , który jest wykonany ze sztywnych, wzmocnionych materiałów. Pozwalają one lepiej utrzymać nogę w bucie.

Tak jak buty, ważne są również wiązania, dzięki którym snowboardzista i deska stanowią jedność. Rynek gwarantuje możliwość wyboru spośród wielu typów wiązań – z reguły wiązania miękkie są najbardziej popularne. Ich największą zaletą jest to, że konstrukcja tego typu, umożliwia idealne dopasowanie stopy do buta.
Jeśli nadal zastanawiasz się, jak dobrać sprzęt snowboardowy, postaraj się nie zapomnieć o istotnej roli zimowej odzieży wierzchniej! Jedynie ubranie adekwatne do pory roku, pomoże ci uchronić się przed odmrożeniami  i wychłodzeniem organizmu, a jednocześnie nie będzie krępować twoich ruchów. Zimowy ubiór właściwy na snowboard, to odpowiednia bielizna termiczna, ciepłe skarpety, bluza lub polar oraz  wodoodporne spodnie i kurtka.

piątek, 30 listopada 2012

Cortina d'Ampezzo – fakty i ciekawostki


Cortina d'Ampezzo znajduje się na wysokości 1224 m n.p.m w Dolomitach, we Włoszech. 26 czerwca 2009, włoskie Dolomity zostały wpisane na listę międzynarodowego dziedzictwa UNESCO, będąc w ten sposób nagrodzone za swą wyjątkowość i niezwykłą strukturę geologiczną.

Do najwyższych szczytów Dolomitów należą Marmolada (3342 m n.p.m), Cima Tofana (3224 m n.p.m.), Pelmo (3169 m n.p.m.) i Tre Cime di Lavaredo (2999 m n.p.m.).
Dolomity są, niewątpliwie, bardzo atrakcyjnym turystycznie terenem, zarówno dla narciarzy, jak i wspinaczy skałkowych. Tereny są również wprost stworzone do uprawiania turystyki na rowerach górskich.
Dzięki swemu położeniu, oraz połączeniu z największymi lotniskami, Dolomity są łatwo dostępne praktycznie z każdego miejsca w Europie. Gęsta sieć dróg, łączy bezpośrednio doliny i centra turystyczne. Pośród nich wszystkich, do najpopularniejszych można zaliczyć Cortina d’Ampezzo – modną, włoską, narciarską miejscowością. Jest ona położona w północno-wschodniej części Włoch, niedaleko granicy z Austrią. Kraina ta może się pochwalić długą, bo niemal tysiącletnią historią, a . przyciąga turystów z całego świata swoją niepowtarzalną, międzynarodową atmosferą.
Z Cortina d'Ampezzo, turyści mogą udać się autobusem lub pociągiem do słynnych miejscowości: Veneto czy Wenecja (ok. 3 godz. drogi), lub też jechać nad morze do Jesolo i Caorle, by zwiedzić Weronę i Padwę, z ich przepięknymi kościołami.

Cortina jest potocznie nazywana „Królową Włoskich Dolomitów”, ponieważ położona jest w samym sercu tych gór. Ma do zaoferowania wiele atrakcji wszystkim, ale przede wszystkim amatorom narciarstwa.
Należy jednak przyznać uczciwie, że alpejskie narciarstwo nie jest jedynym sportem, który uczynił Cortinę znaną na całym świecie.
Na amatorów sportów innych niż narciarstwo czeka wspaniała szkoła jazdy konnej, Stadion Olimpijski, gdzie uprawia się hokej na lodzie i kryty basen. Czas wolny po szusowaniu po stokach, uważa się za tak samo ważny jak samo narciarstwo. Zawsze znajdzie się coś do zrobienia w barach, restauracjach i dyskotekach, zaś odpocząć i zrelaksować się można w licznych saunach i gabinetach odnowy biologicznej, a także podczas spacerów w pełnym słońcu, wdychając ostre, świeże, górskie powietrze.

 

środa, 31 października 2012

Wyjazdy studenckie: narty i snowboard


Pochmurne niebo za oknem i pierwsze, coraz bardziej dotkliwe chłody, każą coraz częściej zastanawiać się nad nadchodzącymi przymrozkami, które stanowią zapowiedź nieubłaganie nadciągającej zimy. Wielu studentów cieszy się bardzo na samą myśl o śnieżnym szaleństwie i podczas przerwy zimowej chętnie skorzystałoby z – różnorodnych ofert wyjazdów studenckich, reklamowanych online.
W zimowych ofertach wyjazdów szkoleniowo – rekreacyjnych znajdują się najczęściej popularne bazy w Polsce, ale także w Austrii, Francji, Szwajcarii i Włoszech. Miłośnicy narciarstwa oraz innych sportów zimowych , świetnie odnajdą się we włoskich Dolomitach. Ta lokalizacja gwarantuje możliwość podziwiania pięknych krajobrazów górskich oraz użytkowania  profesjonalnie utrzymanych terenów narciarskich, które zyskają podziw, nawet najbardziej wymagających, narciarzy. Włochy to nie tylko doskonała propozycja dla osób żądnych codziennej dawki adrenaliny, ponieważ w ofertach wyjazdów dla studentów znajdziesz również bazy narciarskie w maleńkich, ośnieżonych wnioskach. Jedno jest pewne: Dolomity pozwolą ci się napawać malowniczymi pejzażami i poznać prawdziwą, włoską serdeczność gospodarzy, dzięki której każdy przyjezdny poczuje się wyjątkowo. Jeśli dodać do tego głęboki śnieg, niezawodne słońce i przepyszną włoską kuchnię, można założyć, że włoskie zimowiska dostarczą turystom niezapomnianych chwil.
Wyjazdy studenckie zimą to często wyjazdy snowboardowe i narciarskie. Organizatorzy zapewniają kompleksową obsługę, która obejmuje wybór i rezerwację hotelu, komfortowy przejazd autokarem lub przelot samolotem, a także opiekę rezydentów i pilotów. W ofercie można przeglądać sprawdzone hotele i apartamenty, które są usytuowane w popularnych ośrodkach narciarskich. Specjalne propozycje na wyjazdy studenckie pozwolą ci nie roztrwonić całości, przeznaczonego na wyjazd, budżetu. Wszystkie oferty można łatwo zweryfikować, czytając opinie innych internautów, którzy już brali udział w wyjazdach studenckich tego typu. Jedno jest pewnie: zima za pasem, dlatego nie wahaj się, surfuj po Internecie,  przeglądaj oferty, wybieraj miejscowości, w których chciałbyś oddać się białemu szaleństwu! Zbierz garść pięknych wspomnień tej zimy!

piątek, 31 sierpnia 2012

Wyjazdy snowboardowe, czyli śnieżne szaleństwo

Wszyscy amatorzy sportów zimowych, nie mogą się doczekać kiedy spadnie pierwszy śnieg i kiedy wreszcie przyjdzie czas na wyjazdy snowboardowe. Snowboarding to dyscyplina, która każdego roku zyskuje coraz większą rzeszę sympatyków na całym świecie. Dla wielu jest to pasja, sposób życia i dawka adrenaliny niezbędna do funkcjonowania. Między narciarstwem a snowboardingiem jest wiele istotnych różnic, co dla fanów każdej z dyscyplin może być – odpowiednio – wadą lub zaletą. W przeciwieństwie do płynnego, niemal dostojnego stylu w jakim zjeżdża się po stoku na dwóch deskach, jazda na snowboardzie, to synonim dynamiki, połączonej z lekkością, poczuciem równowagi i gotowością do wykonywania trików. Każdy, komu imponuje jazda na snowboardzie i chciałby nauczyć się sunąć swobodnie na desce, ale obawia się, że mógłby temu nie podołać, może dużo zyskać wybierając się na zorganizowane wyjazdy snowboardowe razem z trenerem. Wyjazdy snowboardowe są zazwyczaj dostosowane stopniem zaawansowania do indywidualnych umiejętności uczestników, którzy biorą w nich udział – zarówno pojedynczych jednostek, jak i grup zorganizowanych. Trenerzy mogą zazwyczaj wylegitymować się najwyższymi uprawnieniami Polskiego Związku Snowboardu, dzięki czemu mają bieżący dostęp do najnowszych trendów obowiązujących na całym świecie. Tego rodzaju szkolenia umożliwiają uczestnikom wyjazdów snowboardowych zyskanie kolejnych klas sprawności PZS, a nawet ostatecznie – stopnia instruktora snowboardu. Wszyscy uczestnicy szkoleń mogą korzystać z doskonale utrzymanych tras, snowparków oraz terenów typu back country – przystosowanych do celów szkoleniowych. W celach poglądowych i po to, by utrwalić postępy grupy, wyjazdom snowboardowym często towarzyszy kamera.

Poniżej: Best of snowboarding!

wtorek, 17 lipca 2012

Wakeboarding: Wodne Szaleństwo na Desce

Wakeboarding jest sportem, który konsekwentnie podbija coraz więcej serc Polaków. W dużym uproszczeniu, można powiedzieć, że stanowi hybrydę, stworzoną poprzez połączenie zasad uprawiania innych dyscyplin, takich jak surfing, narty wodne i snowboarding. Technika poruszania się na wakeboardzie, czyli desce do poruszania się po wodzie, polega na utrzymywaniu się na niej, balansując ciałem, a jednocześnie trzymając linę, która jest przyczepiona do łodzi, lub wyciągu. Prędkość przemieszczania się, zależy od wielu różnych czynników, jak, choćby model łodzi, lub pora roku. Wakeboarding narodził się trzydzieści lat temu, choć jeszcze wtedy nie było mowy o definiowaniu go jako dyscypliny sportowej. Pierwsze doniesienia o surferach i mieszkańcach plaż, którzy mieli w zwyczaju dla zabawy przywiązywać się liną do rufy łodzi, by pływać w taki sposób, pojawiły się już u schyłku lat 70. Na prawdziwy przełom trzeba było jednak czekać aż do roku 1985, kiedy Tony Finn, wówczas jeszcze mało znany surfer z San Diego, wpadł na pomysł, żeby skonstruować Skurfer, czyli urządzenie stanowiące hybrydę nart wodnych i deski surfingowej. Skurfer wyglądał jak niewielka deska surfingowa, która podczas użytkowania była ciągnięta za łodzią. Rider – osoba płynąca na, wspomnianej już, desce, podążała w ślad za łodzią, utrzymując się na Skurferze w najwygodniejszej dla siebie pozycji (co było możliwe dzięki temu, że prototyp deski nie posiadał jeszcze wtedy wiązań). Z czasem, budowa wakeboardu uległa modyfikacjom a deski zostały wyposażone w paski, dzięki którym Rider mógł utrzymać stopy w jednej, określonej pozycji. Ciekawostką jest to, że pomysł zoptymalizowania deski wakeboardingowej poprzez wyposażenie jej w paski do mocowania stóp, to wynalazek, który przyszedł niezależnie do głów dwóch osób, które nie dość, ze ze sobą nie współpracowały, to dodatkowo, nie miały pojęcia o swoim istnieniu: byli to, wspomniany już Tony Finn oraz Jimmy Redmon. Dziś wakeboarding jest już rozpoznawalnym i popularnym sportem, który ma rzesze zwolenników na całym świecie.

poniedziałek, 9 lipca 2012